Blog

Özel Güvenlik Personeli İş Elbisesi

Özel güvenlik görevlileri kuruluş ve kişilere ait fabrika, ofis, tesis, inşaat sahaları, havalimanları, konutlar ve diğer alanlarda 5188 sayılı kanundan aldıkları yetki çerçevesinde ve kanunda belirlenmiş fiziki ve hukuki sınırlar içerisinde sorumluluklarını yerine getirirler. Özel Güvenlik İş Elbisesi eşyası olarak takım elbise, etek, gömlek, kravat, palto-manto veya pardesü, ceket veya deri mont, şapka veya kep, ayakkabı, bot, çizme, çanta, çorap, yağmurluk, eldiven; teçhizat olarak cop, düdük, el feneri, kelepçe, kemer, tabanca kılıfı verilir. Genel itibariyle özel güvenlik personeli iş elbisesi ve teçhizatıyla çalışmak mecburiyetindir. Nadir şekilde görevin ve işyerinin özelliği nedeniyle gerekli görülen hallerde sivil kıyafetle görev yapılması için bir sakınca yoktur. Peki özel güvenlik personeli iş elbisesi kullanım sebepleri nelerdir?

  • Daha rahat ve esnek hareket edebilmek,
  • Zorlu hava şartlarından etkilenmemek,
  • İnsanlar tarafından fark edilmesini sağlamak,
  • Yaşanabilecek iş kazalarından korunmak,
  • Yardımcı ekipmanlarla birlikte daha verimli çalışabilmek.

Özel Güvenlik İş Elbisesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özel Güvenlik İş Elbisesi

Özel güvenlik iş elbisesi tamamlayan diğer unsurlar, Türk Silahlı Kuvvetleri ve genel kolluk kuvvetleri ile kanunlarla kurulan özel kolluk kuvvetlerinde kullanılan renkte, biçim ve motifte olamaz.

Özel güvenlik personeli iş elbisesinde şirketi tanıtıcı isim, işaret veya logo bulunur.

Özel güvenlik şirketlerinin istihdam ettikleri özel güvenlik görevlilerine giydireceği iş elbiselerin T.C. İçişleri Bakanlığı adına Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığınca, özel güvenlik birimlerinde istihdam edilen özel güvenlik görevlilerinin iş elbiseleri ise İl Valiliklerince onaylanmaktadır.

Özel güvenlik görevlileri şapka olarak sadece “kep” giyebilirler. Köşeli şapka, askeri kep ya da Türk Silahlı Kuvvetleri ve Genel Kollukta ihtisaslaşmayı ifade eden bere giymelerine müsaade edilmez.

İş elbisesinde kullanılan logo, işaret, sembol ve rozetler de Türk Silahlı Kuvvetleri ve Genel Kolluk tarafından kullanılan işaret, sembol, rozet, madalya ve benzerlerinde kullanılanlara yada bunların dış çerçevelerine kesinlikle benzeyemez.

Özel güvenlik görevlisi iş elbiselerin Türk Silahlı Kuvvetleri ve Genel Kolluk tarafından kullanılan rütbe ve kıdemi ifade eden işaret ve semboller kullanılamaz.

Kışlık üniformada mont, kaban veya yağmurluğun arkasında şirket ya da birim adı yazmaksızın sadece “ÖZEL GÜVENLİK” ibaresi florasan gümüş renkli olarak yazılır.

Özel güvenlik görevlisi iş elbiselerin tamamında Türkçe dışında başka bir dilde yazılıma müsaade edilmeyecektir. (Security, staff, crew gibi) Ancak, Havalimanları ve Deniz limanları ulusal hukuk mevzuatı ile birlikte uluslararası hukuk ve bu çerçevedeki uygulamalara da tabi oldukları için sadece bu alanlarda çalışan özel güvenlik görevlilerine münhasır olmak üzere, kışlık üniformada mont, kaban ya da yağmurluğun arkasında “ÖZEL GÜVENLİK” ibaresi ile birlikte olmak kaydıyla, özel güvenliğin İngilizcedeki karşılığı olan “PRIVATE SECURITY” ibaresinin yazılmasına müsaade edilir.

Özel güvenlik görevlilerinin giyeceği iş elbiselerinde ve iş elbisesini tamamlayan diğer unsurların içeriğinde Türk Bayrağı, Ay Yıldız, Türkiye haritası, Cumhurbaşkanlığı forsunu ifade eden 16 yıldız, Selçuklu Kartalı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarının sembolleri kesinlikle kullanılamaz.

Cation olarak özel güvenlik iş elbisesi ihtiyacınıza yönelik her bilgiyi biliyor sizlere kaliteli hizmet için söz veriyoruz. Özel güvenlik personel iş elbiseleri ile ilgili olarak bilgi almak veya ihtiyaç duyduğunuz her şey için info@cationiselbisesi.com adresine mail atabilirsiniz, +90 212 554 83 31 nolu telefonumuzu arayabilir veya iletişim sayfamızdan bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Write a comment